Zimní plány Zličína: Najít gólového útočníka a pracovat na defenzivě

Dvanáctá příčka v polovině divize A nedává fotbalistům Zličína klid do jara, čeká je boj o bytí a nebytí ve čtvrté nejvyšší soutěži. Určitě byl ale jejich podzim vydařenější než při posledním účinkování v divizi, při kterém tým nezískal ani bod. „Za sebe můžu říct, že po vítězství v posledním kole nad Čížovou, jsem byl spokojený,“ zavzpomínal na startu zimní přípravy na poslední úspěch trenér Michal Šilhavý.

Dvanáctá příčka v polovině divize A nedává fotbalistům Zličína klid do jara, čeká je boj o bytí a nebytí ve čtvrté nejvyšší soutěži. Určitě byl ale jejich podzim vydařenější než při posledním účinkování v divizi, při kterém tým nezískal ani bod. „Za sebe můžu říct, že po vítězství v posledním kole nad Čížovou, jsem byl spokojený,“ zavzpomínal na startu zimní přípravy na poslední úspěch trenér Michal Šilhavý.

Zličín začal přípravu před týdnem. V jakém stavu jste našel tým?
Skoro všichni hráči přišli fit. Chvíli jsem uvažoval o tom, že si je na startu přípravy zvážíme, ale bylo by to jen informativní, aby to kluci viděli. Na téhle úrovni se to tak nebere. Přípravu s námi vlastně nezačal jen jeden hráč kvůli zdravotním problémům. A ještě Ivan Merta.

Co se týče Ivana Merty, z jeho marodění se stává pomalu evergreen. To je hodně smutné, že?
To je prostě něco neuvěřitelného. On si udělal vaz v koleně a musel na další operaci. Já jsem v klubu rok a pořád ho něco trápí. Má smůlu. Když jsme řešili jeho léčení a rekonvalescenci, tak jsme na nic nespěchali, šli jsme pomalu, aby se nic nezanedbalo. Jenže sotva začal, zase přišlo zranění. Samozřejmě, že kdyby byl v pořádku, tak by nám pomohl. Ta pauza už je ale hodně dlouhá.

Když jste zmínil hráčský kádr, jak je to s posilami?
Pracuje se na třech nových hráčích, zatím ale není nic podepsáno, takže je na nějaká jména brzy.

Můžete prozradit alespoň posty, kam sháníte hráče?
Chceme získat do každé řady jednoho fotbalistu. 

Čekal bych, že řeknete hlavně gólového útočníka. Za podzim jste dali jen 17 gólů… 
Tak to asi nejsme jediní, kdo hledá střelce. (usměje se) Sice jsme dali jen sedmnáct gólů, ale my se snažili hrát útočně a měli jsme celou řadu šancí, jen tam chybělo to gólové vyjádření. Samozřejmě by bylo fajn, kdyby nám to tam padalo víc.

Takže vás víc štvalo 31 inkasovaných branek?
To takhle nejde říct, ale dostávali jsme hloupé góly. Třeba jsme se chystali na standardní situace, pak přišel zápas a my dostali ze standardky gól ve druhé minutě. Takové góly by chytrý tým neměl inkasovat. Jenže nám se to stávalo a určitě se na to chceme během zimní přípravy hodně zaměřit a pracovat na vylepšení. Takže to bude asi jako všude jinde. Chceme na jaře dávat víc gólů a méně inkasovat.

Bude se posilování týkat také postu brankáře? 
Ne, tam hledat nikoho nového nemusíme. Sice jsme dostali docela dost branek, ale to nebyla záležitost gólmana. 

Od sestupové příčky, kde figuruje Jindřichův Hradec, váš tým dělí osm bodů. Co vy na to? Dává vám to alespoň určitý klid na přípravu? 
Naše výchozí pozice určitě není špatná. Těch osm bodů je dost. Hodně důležitá byla zmíněná výhra nad Čížovou, i to, že jsme dříve zvládli utkání se Sušicí. Tam to nebylo z naší strany povedené, ale soupeř podal ještě horší výkon. Makat se každopádně bude, čeká nás náročné jaro. Navíc máme těžké soupeře hned na začátku, to může hodně napovědět a bude důležité, jak to zvládneme. 

Pojďme ještě na skok k hráčskému kádru. Řeč byla o posilách, určitě ale také někdo skončil. Máte nějaké ztráty? 
Už u nás nebude pokračovat Karda, který má určitě pracovní povinnosti. A pak odchází i Jan Jílek. Mezi přeborem a divizí je prostě rozdíl. Za tyto hráče hledáme typologické náhrady. Dva fotbalisté, kteří by nás měli posílit, by měli patřit mezi zkušenější a jeden mladší. Chtěli bychom je mít hotové co nejdříve, uvidíme, jak bude naše vedení úspěšné. 

Bez ohledu na to ale asi dostanou hráči do těla… 
Připravovat se budeme v domácích podmínkách. Budeme pracovat v hale, v posilovně, třikrát týdně budeme na hřišti. Na soustředění nejedeme, sice jsme o něm uvažovali, ale nakonec se obejdeme bez něj. Roli tam hraje i finanční hledisko. Taky tam bude nějaká regenerace v bazénu, doufám, že to hráči nebudou zanedbávat. 

A co třeba nějaký aerobik s pohlednou cvičitelkou? 
Nic takového, ženské ať si užijou kluci doma. My budeme chodit spíš do posilovny, to se nám bude hodit v osobních soubojích. 

Herní praxi nabídnou přípravné zápasy. Jaká je skladba soupeřů? 
Volili jsme dvě utkání s týmy z ČFL a zbytek z divize. Teď jsme remizovali se Štěchovicemi 2:2. Myslíme si, že tahle skladba bude optimální. Ještě jsou tam nějaké zápasy v jednání. Určitě uděláme maximum, abychom byli na jaře dobře připravení.

René Machálek

Převzato z webu PFS