Zemřel Sadibo Mané Junior

V pondělí 13. září zemřel v Portugalsku bývalý hráč našeho klubu FC Zličín, ve věku 30 let.

V pondělí 13. září zemřel v Portugalsku bývalý hráč našeho klubu FC Zličín, ve věku 30 let.

Junior se narodil v roce 1991 ve státě Guinea-Bissau, na ostrově Bolama. V roce 2007 se vydal za svým tátou do České Republiky a přišel do našeho klubu. Začátky nebyly jednoduché – jazyková bariéra – Junior mluvil portugalsky a kreolsky a také nepřátelské projevy protihráčů. S tím vším se dokázal vyrovnat a pomalu se začleňovat do týmu. Kluci mu začal přezdívat Ibe. První zkušenost s dospělým fotbalem si zažil za béčko proti Přední Kopanině v roce 2008. Přestože jsme jasně prohráli, on jako sedmnáctiletý předvedl výborný výkon, kdy díky svým dispozicím dokázal vyhrávat hlavičkové souboje a odebírat protihráčům míče. „Jen ta domluva byla trochu složitější, kreslilo se na papír a ukazovala se místa, kde by se měl pohybovat.“ Vzpomíná spoluhráč Aleš Rosendorf.

Na jaře 2010, před přechodem do dospělých, ho trenér Drahokoupil jako nadějného dorostence vzal na tréninky s A mužstvem a dopřál mu i pár minut za naše první mužstvo. Bylo to v sezoně, kdy Zličín opanoval Pražský přebor a zaznamenal tak jeden z milníků našeho klubu a Junior byl tak jedním z těch, kteří se na tomto úspěchu podíleli.

Junior dostal šanci v přípravě na divizní sezonu a zapsal i několik startů. Richard Valoušek si jistě vzpomene na jeho skvostnou přihrávku šajtlí na gól proti Strakonicím. V zimě 2011 Junior se přesouvá do B mužstva dospělých, protože jeho časové možnosti mu nedovolují, aby trávil toliko času fotbalem. Musí podporovat maminku a mladší sourozence doma v Africe, nejdříve pracuje v zahradnictví a posléze získává pracovní místo ve Všeobecné fakultní nemocnici na pozici sanitáře, kde pracoval až do roku 2017.

Mezitím nastupuje za béčko a stává se jeho pevnou součástí. Naučí se česky a i zapadá do party. Se spoluhráči si zažije spoustu zábavy a všichni ho berou. Je hostem na svatbách, účastní se zapíjení potomků spoluhráčů, zažíváme další zábavné okamžiky. Třeba když ho Martin Zahálka vybral do soutěžení na ledové ploše T-Mobile Areny při zápase KHL. Junior byl poprvé na hokeji a hned před tisíci diváků závodí se spoluhráčem Alešem Rosendorfem na ledě ve šlapacím autíčku.

Občas v personální nouzi vypomohl i našemu prvnímu týmu a zahrál si tak opět v divizi. Ve větším rozletu ho brzdí vleklé problémy s kolenem, které při větším zatížení otéká.

Poslední zápas za Zličín odehraje 14. září 2019 za béčko proti Sokolu Stodůlky a asistuje u vítězství 3:1. Naposledy na Zličín zavítal na jaře 2021. 13. září 2021 jeho životní pouť končí v Portugalsku.

Navždy zůstaneš v našich srdcích Ibe!