Zasloužená výhra nad Lipencemi

V nedělním odpoledni, za slunečného počasí a s vědomím, že nás po Lochkovu čeká další nepříjemný soupeř, co se překvapivých výsledků týče, jsme vstupovali s jasným cílem-vyhrát, což se posléze podařilo, ale pěkně popořádku.

V nedělním odpoledni, za slunečného počasí a s vědomím, že nás po Lochkovu čeká další nepříjemný soupeř, co se překvapivých výsledků týče, jsme vstupovali s jasným cílem-vyhrát, což se posléze podařilo, ale pěkně popořádku.

Lipence přijely na Zličín po vydatné Fotbalové parádě, kde se objevilo mnoho známých tváří ze sportovního prostředí a nejen z něj. Na této akci se objevil i předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek, který již předtím odmítl pozvánku na oslavy století kopané ve Střešovicích s odůvodněním, že je na ME 21 v Dánsku. Pokud mě paměť a zeměpisné znalosti neklamou, Lipence neleží v Dánsku, pokud ano, tak se všem omlouvám. Toť jen na vysvětlenou.

Vzhledem k tomu, že Fotbalová paráda byla velice grandiózní, zmohlo to zřejmě některé hráče a i fanoušky z proslulého „chytrého klandru“, kteří nejeli povzbuzovat své A-mužstvo hrající  1.B třídu. Na hráčích to bylo vidět v několika směrech-značně omládli a zeštíhlili. Naopak  na lavičce se objevil Jan Kerbach, který chyběl při tříbodových zápasech na Aritmě a doma s béčkem Radotína, když si užíval rybaření v Norsku. Výsledky ho musely pozitivně „zaskočit“ daleko více, než samotný kapitální úlovek v podobě 30 kg ryb, který si údajně přivezl z Norska domů (cit. kapitána Lipenců na zápase s Radotínem).

K samotnému zápasu. V zápase jsme postrádali řadu hráčů, kteří si plnili studijní, pracovní a někdo možná i osobní povinnosti. Proto nám vypomohl pár hráčů z A-mužstva. Ano, opravdu jen pár, neboť pár již po tisíciletí značí 2. Dále jsme si museli vypomoci hráči z dorostu, kteří odvedli kvalitní výkon a jsou příslibem pro naši kopanou.

Vzhledem k tomu, že jsme na Lochkově v předchozím týdnu vyhráli poměrně jednoznačně, tak tento zápas jsme chtěli vyhrát ještě jednoznačněji, neboť byl naším posledním v této sezóně na domácím trávníku a chtěli jsme se rozloučit se svými věrnými diváky kvalitní kopanou a gólovými hody. Bohužel jsme dali jen 4 góly, byť hru jsme měli jednoznačně v naší režii, vyjmu-li několik sporných momentů, ve kterých byl hostující útočník, kdy běžel 3x sám na branku, minimálně jednou však z ofsajdu, a svou nemohoucností překonal Tomáše Zajíčka v bráně pouze jednou.

Utkání jsme začali velice aktivně, drželi míč na svých kopačkách a poměrně dobře jsme kombinovali. Některé akce se musely divákům líbit. V 19. minutě jsme vstřelili 1. branku, kterou vsítil Richard Valoušek, vzhledem k tomu, že den předtím celou noc „propařil“ na místních autodromech a v místním restauračním zařízení, byl jeho gól z pozice středního obránce příjemným zjištěním. Druhou branku jsme vsítili po zásluze našeho nejlepšího střelce Pavla Zbožínka (který vstřelil za poslední 4 zápasy pěkných 9 gólů) a vedli jsme již 2:0, nutno však dodat, že to po hříchu byly jen 2 branky, neboť jsme šancí měli daleko více. A jak říká fotbalový expert, obdivovatel AC Milán a exskaut londýnské Chelsea Josef Csaplár-poločasový výsledek 2:0 je nejhorší vedení. Proto jsme také do poločasu inkasovali.

Lipence hrozily pouze z brejků a jeden takový proměnily, kdy jejich útočník běžel celkem 3x sám na branku, jednou běžel z jasného ofsajdu, podruhé z hodně sporného postavení mimo hru a jednou se v ofsajdu neocitl a šanci proměnil. Musím však podotknout, že spravedlnost stála při nás-branka padla jen z regulérního postavení útočícího hráče. Žádné příkoří nebylo umocněno gólem či vyloučením, jak tomu bylo v zápase Chuchle-Lipence. Poločas skončil 2:1 a v kabině padla jasná slova-do druhého poločasu vlítnout jako tsunami a vsítit rychlé branky a bavit se fotbalem. Jak byla tato slova prorocká, posoudí soudný divák sám.

Ihned jsme zatlačili Lipence před jejich branku a dobrých 15 minut jsme je nepustili z jejich poloviny. Výsledkem toho byla jedna vstřelená branka Pavlem Zbožínkem a spousta dalších šancí. Zličínský golman Zajíček celý druhý poločas chytal tak leda bronz díky jarnímu sluníčku, ovšem balón sledoval z uctivé vzdálenosti.  Fotbal se odehrával jen dolu-tedy na proslulou „bušírnu“ a opravdu jsme bušili a bušili, bohužel někdy jen jako hluší do vrat. Naštěstí jsme po další povedené akci vstřelili i čtvrtou branku Petrem Ježkem, který svým vypracovaným hrudníkem usměrnil centr do branky. Bylo to již 4:1 a nikdo nepochyboval o výhře. Řešila se už jen otázka skóre, to jsme bohužel nerozšířili, byť šance k navýšení jsme měli.

To už však neunesli někteří hráči Lipenců, neboť se jim nelíbila zmínka faktu, že nás rozhodně neporazí jako Aritmu, Chuchli či Radotín. To už neunesl i advokát na lavičce Lipenců Jan Kerbach a počastoval naše hráče nevybíravými slovy, nebylo to však v našich střetnutích poprvé. Jeden od nás se dokonce stal i lovnou zvěří hráče s číslem 7-jednou dostal paragánskou padinou, kterou proslul herec Liška ve filmu Pupendo, na dolní čelist a posléze se ho tentýž hráč pokoušel odstrčit tělem, bohužel to pro něj dopadlo přesně naopak-odstrčil se sám tak, že málem upadl, a ještě za toto chování dostal žlutý kartónek.

Za zmínku již stojí penaltový zákrok na Dominika Rajského, kdy brankář hostů do něj zajel ukázkovým šlapákem, který by ocenili pouze v K-1, rozhodčí však toto pochopení nesdílel, nebo nemohl vydechnout vzduch z plic, pomocí něhož se spustí nástroj tolik typický pro rozhodčí. Ať to bylo tak či onak, píšťalka zůstala němá. Někteří diváci možná čekali, zda někdo z hostujícího realizačního týmu nehodí na hřiště ručník, aby ukončil trápení svých svěřenců. Leč nestalo se tak a zápas po uplynutí celých 90 minut fotbalu prakticky na jednu branku skončil pro hosty milosrdnou porážkou 4:1. Z pohledu diváka se místo skoro až mohlo zdát, že hostující mužstvo přijelo - jako atrakce pro zlepšení nálady domácích hráčů - spolu s poutí, která se konala hned vedle trávníku.

Je příjemné číst, že se kdosi z Lipenců zajímá o působení A mužstva Zličína v divizi. Méně příjemná je skutečnost, že ho hodnotí jako ostudu. K tomu lze dodat snad jen tolik, že by možná bylo ku prospěchu všech, v první řadě však kopané v Lipencích, kdyby se (namísto nesoudných nářků a hodnocení druhých) staral především o to, aby A mužstvo Lipenců nedělalo svými výkony ostudu v 1. B třídě.

1.B třída skupina A, 25. kolo, neděle 12.6.2011, 17:00

FC Zličín 4:1 Sokol Lipence

Branky 2x Zbožínek, Ježek, Valoušek
FC Zličín Zajíček - Skoumal, Valoušek, Šimonovský, Kučera - Rajský, Goldman, Háša, Maxmilián (46. Cvetkovski)- Petržela (46. Ježek), Zbožínek
Jméno Minuty Góly ŽK ČK
Domácí Hosté Výsledek
AFK Slavoj Podolí Praha B Meteor Kačerov 3:1
SK Modřany SK Sparta Košíře 5:2
SC Radotín B SK Čechoslovan Chuchle 0:0
SK Střešovice 1911 B Sokol Řepy 0:2
TJ Sokol Bílá Hora Sokol Lochkov 2:0
Aritma B 1999 Praha 1:2