První přeborové vítězství

Čekal nás první domácí zápas a chtěli jsme vyhrát a napravit tu blamáž a výkon z minulého týdne.

Hosté přijeli jen s osmi hráči, takže pokyny byli jasné – aktivita, aktivita, aktivita, abychom je co nejdříve utahali. Prvních 20 minut jsme byli lepší, ale proměňování šancí se nám nedařilo. V 24. minutě se nám podařil rychlý brejk na jehož konci byl Šimon Horyna a vedení 1:0. Z vedení jsme se neradovali dlouho, protože jsme opět po našem autu zbytečně ztratili míč, byl z toho brejk a střela, kterou Denis v brance asi trochu podcenil, 1:1. Naštěstí v 27. minutě jsme šli opět do vedení, rychlou akci zakončoval Honza Šilhán, trefil tyč, hosté odvrátili k Matějovi Jirasovi a ten míč poslal do šibenice, 2:1. V 30. minutě jsme se dobře prokombinovali k brance soupeře a Honza Šilhán vstřelil branku na 3:1.

Druhý poločas nabídl stejný obraz hry. Ve 42. minutě jsme zahrávali standartní situaci, nedokázali zakončit a hosté podnikli rychlý brejk, někteří hráči se doslova vykašlali na rychlý návrat a tak obrana se nedokázala vypořádat s přesilou a bylo to 3:2. V 52. minutě vybojoval Martin Novák míč a vyslal do sóla Šimona Horynu, který proměnil 4:2. V 60. minutě se po kombinaci dostal k zakončení Honza Šilhán a bylo to 5:2. Za dvě minuty však opět nedůslednost až lajdáctví při bránění a přišla střela na přední tyč, kde by měl být Denis, ale nebyl a bylo to 5:3. Závěrečné minuty patřili už Zličínu. V 68. minutě proměnil únik Matěj Veverka, 6:3. V 69. minutě se dostal k odraženému míči znovu Matěj Veverka, 7:3. A v 70. minutě nachytal na švestkách brankaře hostů Marek Pešek střelou z 25 metrů.

Sobotní výkon byl o trochu lepší než minulé kolo, ale přesto měl spoustu nedostatků. Vzhledem k počtu hráčů soupeře jsme ho měli uběhat o 20 minut dříve a vstřelit alespoň 15 gólů, šance na to byli, ale naše zakončení postrádá kvalitu a mnohdy také větší zarputilost kluků v soubojích před brankou. Měli jsme v zápase dvě hluché desetiminutovky bez snahy a pohybu, silnější týmy by nás za to vytrestali hned. Zápas trvá 70 minut, během kterých se musí kluci vydat, ze všech sil. Není možné, aby si odfrkávali a vypouštěli souboje. Musím pochválit Martina Nováka v útoku, jeho výkon bych rozdělil na 2 části – pochvala za pohyb po hřišti, neustálé se nabízení spoluhráčům a vyhledávání volného prostoru – také dostal spoustu přihrávek, napadání rozehry soupeře, přesně takhle si představuji hru útočníka. Druhá část hodnocení však tak dobrá není – a to je zakončení, to je stěžejní úkol útočníků, proměňovat své šance a tady Martin působil velmi slabě. Velmi dobře opět zahrála obranná dvojice Pešek, Flieger a přidal se k nim Michal Vondrák z ročníku 2004, který nám supluje v obraně ten rychlostní deficit dalších obránců. Přestože, někteří kluci vstřelili branky, tak stále musí přidat, hlavně co se týká aktivního pohybu v útočné fázi, tak pohybu při získávání míče v obranné fázi a v neposlední řadě – kvalitě zakončení, není možné stát sám před brankou a upadnout při zakončení nebo proměnit každou čtvrtou šanci. Hlavně v tom pohybu bez míče mají někteří stále VELKÉ REZERVY.

Také jsem klukům v šatně oznámil, jak bude probíhat nasazování do zápasů. Sám osobně jsem si to nazval „KONEC FOTBALOVÉHO KOMUNISMU“. Všichni už chodí na druhý stupeň škol (a já to beru jako jakýsi předěl v životě) a jsou na ně kladeny nároky na výsledky a k tomuto tlaku je potřeba se přidat na fotbale (i když ne za každou cenu). Nyní se jim formují osobnosti a životní postoje a musí vědět, že v budoucnu nedostanou nic zadarmo a budou muset tvrdě dřít, pokud chtějí něčeho dosáhnout. Osobně si myslím, že ti kteří to pochopí, tak jim tento postoj pomůže dále v životě (a nemusí jít o fotbal, ale o vzdělání, budoucí práci atd.) Zjednodušeně řečeno, ten kdo nebude trénovat naplno a hrát naplno nemůže očekávat takovou minutáž na jakou byl třeba doposud zvyklý. Rovnostářství skončilo. A pokud chci hrát maximum minut, musím pro to udělat maximum. Každý dostane šanci, ale důvěra trenéra nemůže a ani nesmí být bezbřehá.

Sestava: Matějka - Flieger, Pešek, Vondrák - Horyna, Jiras, Loskov - Novák střídali: Korynta, Luber, Veverka, Houdek, Šilhán