Hodina slabého výkonu a pak drtivý finiš

V dalším kole 1. třídy starších žáků jsme narazili na jednoho ze dvou našich podzimních přemožitelů - FA Praha.

Soupeři jsme chtěli oplatit podzimní porážku. Kluky jsme se snažili připravit co nejlépe to šlo. Opět dostali šanci i kluci co mají méně minut v sezoně, aby se předvedli. Opět, to ale někteří vzali dost lehkovážně. Každý svého štěstí strůjce. Nechce se podřídit a udělat vše pro úspěch týmu - fajn, budou hrát ti co jsou nastavení správně.

Začíná to příchodem na zápas - pozdní příchody na domácí zápasy opravdu tolerovat nebudu! To, že se zpozdí někdo na venkovní duel je pochopitelné, cesta, neznalost okolí apod. Ale cestu na domácí hřiště mají všichni naučenou a vědí jak dlouho jim co trvá. K podcenění přípravy na zápas patří i to, že si nedokáži připravit tašku s výstrojí - dorazit na zápas bez chráničů.... A někdo je tak nesoustředěný, že si ani neoblékne správné číslo dresu.

Vstup do zápasu byl liknavý, soupeř nás dotlačil na naši půlku a dostal se k několika příležitostem. Jednu takovou soupeř v 8. minutě proměnil. Ve středu hřiště vypustil Fedoryčak souboj, kolmá přihrávka do náběhu, Babulenka byl ve špatném postavení a jeden ze stoperů také a byl z toho gól. Naštěstí se ve 12. minutě uvolnil Končír a vyrovnal. V 22. minutě jsme prodloužili aut a na konci akce byl opět Končír, který otočil vývoj skóre. Vedení nám dlouho nevydrželo, v 29. minutě Fedoryčak byl opět nedůsledný při bránění, byl z toho zbytečný roh, který si Zbožínek srazil do vlastní branky.

V poločase jsem byl poněkud emotivnější, opět kvůli přístupu některých kluků. Řekl jsem jim, že jim většině zbývá poslední 3,5 zápasu v žákovské kategorii, než se přesunou do dorostu. A že v dorostu je režim poněkud jiný - přísnější. A pokud nebudou plnit na 100% své povinnosti, ať nepočítají s tím, že budou hrát nebo dokonce budou nominovaní na zápasy. Také jsem klukům sdělil, že jak nebude do 60. minuty stav nakloněný pro nás, tak na hřišti nechám ty, o kterých jsem přesvědčen, že vypustí duši, aby vyhráli.

Dvacet minut nemastného výkonu bez šancí. Naštěstí v 62. minutě si Kašný naběhl na Lasriho přihrávku, obešel brankaře a poslal nás do vedení. Bohužel jsme se z vedení neradovali dlouho. V 68. minutě zbytečný faul a zbytečná standartka. Lasri nesmyslně do míče letícího v úrovni prsou se snažil zasáhnout nohou... (do kluků furt tlačím poučku, že míč letící nad úrovní pasu se hraje horní částí těla, která je dovolená - tedy hlavou nebo tělem, protože vím jak obvykle takového nesmyslné pokusy dopadají, buď nebezpečnou situací pro naše mužstvo nebo zraněním - ať už sebe nebo soupeře - a z toho občas vyplývající karetní trest) míč prodloužil směrem na naši branku, Hajas ho plácl jen před sebe a soupeř z dorážky opět vyrovnal. Okamžitě jsem sáhl ke střídání, a poslal na hřiště kluky, kteří dle mého mínění udělají poctivě vše možné i nemožné, aby uspěli. Chvilku jsme se nadechovali, trefili tyčku a pak přišla drtivá pětiminotovka na závěr.

- v 75. minutě obešel Kašný několik protihráčů a přihrál před prázdnou branku Makešovi, který nám opět zajistil vedení 4:3

- v 76. minutě jsme po rozehře získali míč a Fedoryčak ho z dálky poslal za záda brankaře hostů - 5:3

- v 78. minutě se na vápně uvolnil Kašný a přesnou střelou levačkou na zadní tyč zvýšil náskok na 6:3.

- v 79. minutě pro rozehře získal míč Kašný, obešel několik protihráčů, včetně brankaře a zavěsil 7:3.

Opět jsme dokázali vystupňovat tempo v druhém poločase a otočit zápas v náš prospěch. Nejde tak ani o výsledek, jde o výkon. Můžeme prohrát po dobrém výkonu - jako proti Xaverovu. A nemůžu klukům nic vytknout. Ale prohrávat v zápase se soupeřem, který nedosahuje takových kvalit, to mi vadí. Co o to, směrem dopředu byli docela šikovní, ale 3 góly jsme jim darovali po naší nedůslednosti. Směrem dozadu byl celek FA Praha opravdu slabý (počet inkasovaných gólů v sezoně o něčem svědčí), spousta chyb nedorazů, ale my to nedokážeme potrestat, protože nejsme v pohybu, nejsme důrazní - respektive část týmu. Kopeme standartku, je dobře zahraná do dobrého prostoru, ale my se ani nerozeběhneme...

Fotbalový výkon se skládá z té fotbalové složky (což je nějaká míra naučených dovedeností (ovládání míče a zkušenost se herními situacemi)) - to jsem schopen akceptovat, že někdo není tolik šikovný, pracování se svými schopnostmi (fyzička, koordinace), tady s tím něco můžeme udělat - samozřejmě s příhlednutím k specifikům každého jedince, výška, fyzický věk oproti kalendářnímu atd., samozřejmě pokud někdo není rychlý,, tak z něj sprintera neudělám, ale odběhat zápas ve vysokém tempu může dokázat každý, to je o tréninku (jít si i sám zaběhat, kvalitně a zdravě jíst) a nějaké mentální nastavení - to je čistě o přístupu každého kluka, morálně volní vlastnosti. A prostě když jsou někteří kluci dobře nastavení, tak očekávám, že všichni ostatní budou chtít být jako oni - tedy sebemotivovaní a připraveni něco dokázat a podřídit tomu své úsilí. Ale to tak ale úplně není a mě to štve. Když něco odflákne při fotbale, tak jaká je pravděpodobnost, že podobný přístup nemá i k jiným a důležitějším věcem než fotbal- třeba škole.