Smolná porážka v duelu rezerv na hřišti Podolí

Na hřišti týmu z čela tabulky podalo "béčko" slušný výkon, který však na body nestačil.

Na hřišti týmu z čela tabulky podalo

K utkání šestého kola 1.B třídy vyrazilo zličínské béčko s 12 nominovanými hráči na podolské hřiště, aby zde změřilo síly s místní rezervou. K zápasu si odskočil ze sousedních studií České televize též komentátor a „mistr otázek formulovaných větami oznamovacími“ – David Kozohorský, aby v dresu domácích ukázal zličínským, co všechno stihl okoukat při komentování Studia fotbal od hráčů světové extratřídy. Mokré a poměrně malé hřiště na Kavčích Horách dávalo tušit, že v zápase bude k vidění hodně nepřesností a to se záhy potvrdilo. Přesto se občas podařily i pěkné akce. Po jedné takové zatáhl Pavel Zbožínek míč do vápna, poslal před bránu přízemní centr, který domácí golman pouze vyrazil před sebe a dorážejícímu Skoumalovi již nečinilo velký problém balón uklidit do sítě  – 0:1.

Vydařený úvod Zličína bohužel utnul zbytečný vyrovnávací gól, kdy na přihrávku dozadu nemohl reagovat otřesený Belko, oba stopeři na okamžik zaspali a domácí dokázali rychlý protiútok s přehledem zakončit – 1:1.

Poté se hra uklidnila a pokračovala nějakou dobu bez větších šancí na obou stranách. Za zmínku stojí snad jen několik standardek hostů, které však kdovíjaké nebezpečí pro domácího golmana neznamenaly. Od kopaček hráčů Podolí pak přiletělo do zličínského vápna po rychlých brejcích pár centrů, které – až na jednu výjimku – s jistotou sbíral golman Vláďa Pospíšil. Bohužel pak přeci jen udeřili domácí. Po víceméně naslepo nakopnutém balónu dopředu, vyrobil hrubku zličínský stoper Šindelář, který (nezajištěn druhým středním obráncem Šparlinkem) hlavou v podstatě ztlumil míč ideálně domácímu útočníkovi do běhu a ten v zakončení nezaváhal – 2:1.

Podolí poté po pěkné individuální akci jednoho ze svých hráčů udeřilo ještě jednou, avšak pro evidentní ofsajd nemohl gól platit. Zličínští jakoby vypadli z tempa, nehráli dobře, a tak byli rádi, když hlavní sudí konečně odpískal konec první půle.

Do druhé půle nastoupil Zličín s odhodláním výsledek otočit a i hra podle toho vypadala. Od začátku se hrálo prakticky jen na polovině domácích, leč dlouhou dobu bez větších šancí. V těch chvílích také začly první spory s domácím činovníkem, který se chopil role pomezního sudího (ten delegovaný totiž nedorazil) a za svůj výkon rozhodně „Křišťálový praporek“ (cenu týdeníku Gól pro nejlepšího pomezního sudího) nezíská. Jeho specialitou bylo postávání na úrovni velkého vápna i v době, kdy poslední hostující hráč byl na půli domácích a tlachání se svými známými za klandrem. Jak chtěl z této pozice posuzovat případné hraniční (ne)ofsajdové situace, ví zřejmě jen on. Korunu všemu nasadil hlavní arbitr, který počínání pomezního lakonicky komentoval větou „Tak ty ofsajdy budu hlídat já, on bude jenom mávat auty…“, místo toho, aby mu (jakkoliv) domluvil.

A proč je tento pomezní zmiňován? Asi po 20 minutách druhé půle se po standardní situaci Podolí odrazil míč za vápno, kde jej domácí hráč vystřelil na bránu – v momentě střely stáli dva útočíci hráči na hraně ofsajdu, podle všeho ještě v regulérním postavení; nepovedenou střelu zpomalil další útočící hráč – v ten moment už stál hráč Podolí s největší pravděpodobností v ofsajdu, avšak praporek „problémového“ pomezního zůstal dole, zmíněný hráč doklepl míč do brány a domácí šli do dvoubrankového vedení – 3:1. Za následné protesty dostal golman Vláďa Pospíšil žlutou kartu a brzy tak zaplacením tučné pokuty jistě o něco navýší hotovost v pokladně zličínského „B“ mužstva.

To po třetí inkasované brance nesložilo zbraně – naopak pokračovalo v tlaku, ze kterého se postupně začaly rodit i slušné příležitosti. Střelec posledních kol – Standa Belko poslal hlavou míč do břevna, pak se do vynikající šance dostal po přihrávce střídajícího Půčka a pěkném uvolnění možná nejlepší hráč hostů v zápase – Skoumal, žel bohu v takřka ideální pozici přestřelil. Další střelu, byť ne příliš razantní, si připsal Trnka. Zličín také zahrával tři nebo čtyři standardky v blízkém okolí domácího vápna. Po jedné z nich musel golman béčka Podolí Novákovu střelu vyrazit nad břevno. Domácí od vstřelené branky zahrozili už jen jednou – to když po zličínském rohu a rychlém odkopu si nerozuměli Franc s Trnkou a druhý jmenovaný měl co dělat, aby v pozici posledního hráče na poslední chvíli doběhl rychlonohého domácího útočníka a zblokoval jeho střelu na roh. S blížícím se koncem snahy Zličína o změnu skóre gradovaly, výsledkem čehož byl faul v pokutovém území na hostujícího Šparlinka a nařízený pokutový kop. Exekuce se chopil Pavel Zbožínek. Avšak svojí slabou střelou doprostřed brány dal vyniknout domácímu golmanovi. Nedlouho poté si částečně spravil chuť – to když po Novákově sólu přes pět hráčů domácích zatáhl na hranici vápna za záchrannou brzdu (za cenu žluté karty) ryšavý Kozohorský a právě Zbožínek po signálu umístěnou střelou zavěsil – 3:2.

Na další útoky již bohužel nezbyl téměř žádný čas, a tak utkání skončilo těsnou výhrou domácích. Této prohry je z pohledu Zličína velká škoda. V utkání si – zejména díky druhému poločasu – vypracoval výrazně více šancí než soupeř, kterému mimochodem patří první příčka tabulky a hlavně ve druhé půli podalo mužstvo tentokrátě vedené vedoucím Václavem Kučerou slušný výkon (byť jak je u fotbalu na úrovni 1.B třídy obvyklé – nepřesností či taktických chyb bylo i tak k vidění nepočítaně). Snad se podaří chybějící body získat za týden doma proti Modřanům.