Dvě výhry z utkání proti Modřanům a Střešovicím

V posledních dvou kolech 1.B třídy se zličínskému béčku podařilo získat pěkných šest bodů a poskočit do popředí tabulky.

FC Zličín „B“ – SK Modřany 4–2

Do domácího zápasu proti Modřanům Zličín nastoupil s jasným cílem vyhrát a poskočit v tabulce o pár příček výše. Avšak úvod utkání tomu neodpovídal. Hosté do něj vstoupili aktivně a snad třikrát nechybělo mnoho, aby se ujali vedení. Gól se jim však vstřelit nepodařilo. A tak přišel trest. Postupem první půle se domácí probrali a hned z první větší šance skórovali – Půčkův centr poslal z první do brány Brych – 1:0. Za chvíli bylo na Zličíně ještě veseleji – Novák prohodil mezi obránci míč na Zbožínka a ten se štěstím skóroval – 2:0. Konec prvního poločasu odehrálo béčko s klidem a do kabin si tak odnášelo dvoubrankové vedení, byť po nepříliš přesvědčivém výkonu.

Pokud náročný zličínský fanoušek očekával od druhé půle změnu v herním projevu domácích, mýlil se. Tentokrát však už hosté trestali a záhy, po několika nepřesnostech v obraně Zličína, snížili na 2:1. Naštěstí se domácím podařilo vytáhnout z rukávu rychlou odpověď v podobě úniku Brycha, a tak se za další tři minuty opět měnilo skóre – 3:1. Jinak druhá pětačtyřiceti­minutovka pokračovala v podobném duchu jako ta první – tedy „snaživé“ Modřany vs. „nevýrazný“ Zličín.

Zápas získal nový náboj, když se hostům po jedné ze standardních situacích podařilo vsítit druhý gól – 3:2. Domácí znervózněli a hra tak z jejich strany byla ještě méně pohledná (jakkoliv se to před tím nejevilo jako možné). Snad jen střídající Merta se několikrát z brejků a standardek dostával do slušných šancí. Hosté měli v těchto chvílích převahu (kterou umocnilo mj. vyloučení Belka, který dal dvěma žlutými kartami v rozmezí ca. 60 sekund vzpomenout na některé své bývalé spoluhráče), avšak do vyložených příležitostí se nedostávali. Jejich snahy pak definitivně utnul zmíněný Ivan Merta, který se v posledních minutách utkání dvakrát dostal hlavou do zakončení. Poprvé trefil břevno, podruhé se už nemýlil – 4:2. Zličínské béčko tedy získalo kýžené tři body, výkonem bohužel nepřesvědčilo, a tak lze za nejpovedenější moment celého odpoledne označit zpěv vítězného chorálu v podání náhradního golmana Aleše Rosendorfa.

Pozn. Fotografie a videa snad budou dodány.

SK Střešovice 1911 „B“ – FC Zličín „B“ 1 – 4

Tak to byla opravdu paráda! Během prvního poločasu mistrovského utkání B mužstev Střešovic a Zličína předvedli hosté jeden ze svých nejlepších výkonů v sezóně. Hrálo se prakticky jen na střešovickou bránu, hosté se hrou bavili, jeden útok střídal druhý, nepřesností bylo méně než obvykle, útočilo celé mužstvo včetně obránců, a tak nebylo divu, že do kabin odcházel výrazně spokojenější Zličín – vedl 2:0 a při větší šikovnosti v zakončení nemuselo zůstat jen u dvou vstřelených branek.

A jak k tomuto výsledku došlo? Přibližně po 15 minutách hry si Žák, patrně nejlepší hráč na hřišti v první půli, srovnal kousek za vápnem míč na pravačku a neomylně jej poslal k tyči – 0:1. Poté zličínští nedotáhli několik slibně rozjetých akcí, kdy už chybělo jen nepokazit finální přihrávku. Naopak domácí měli velké problémy s agresivním presinkem naordinovaným zličínským trenérem Šimonovským a většina jejich rozehrávek tak končila na kopačkách obránců soupeře, případně v autu. Po jednom z takových ataků střešovické rozehrávky se Zbožínek s Hořejším dostali dokonce do úniku dvou útočících hráčů proti samotnému brankáři a předvedli málo vídané zakončení, které by se neztratilo ve vesnických zápasech mužstev ze třetí třídy, případně v nějakém zábavném sestřihu na youtube. Pavel Zbožínek v situaci, kdy už se většina domácích hráčů otáčela směrem k půlící čáře smířena s druhou inkasovanou brankou, poslal Horymu příliš dlouho přihrávku, takže tomu nezbylo než balón znovu zpracovat, zaseknout a pokusit se zakončit. S trochou štěstí se vše podařilo a druhý gól byl na světě – 0:2. Po několika dalších pěkných, leč nedotažených akcích přišel konec první půle. Domácí byli na ručník.

Ve střešovické kabině asi muselo být během poločasové přestávky velké dusno, neboť do druhé půle nastoupilo jejich mužstvo jako vyměněné. Přibližně po pěti minutách druhé půle se zličínský stoper Krupička dostal před golmanem k balónu, míč precizně zpracoval, otočil se na bránu a chladnokrevně poslal podél brankáře do sítě. Gól! Žel bohu si patrně neuvědomil, že dle pravidel kopané se v poločase střídají strany a vlastním gólem tak vykřesal Střešovicím naději na bodový zisk – 1:2. Snad se do příště poučí a pravidla nastuduje.

Jak už to bývá, taková branka dostala domácí na koně. Nutno dodat, že ti si sice vypracovali herní převahu, poslali do vápna Zličína několik centrů, do pořádné šance se však (snad s výjimkou jedné hlavičky nad bránu) nedostali. Hosté se zmohli jen na několik pokusů o rychlý protiútok, které však končily bídně. Když už se zdálo, že se drama s blížícím koncem utkání ještě vystupňuje, zatáhl po křídle míč Zbožínek, předložil jej před bránu střídajícímu Šparlinkovi a ten ve skluzu poslal míč do domácí sítě potřetí – 1:3. Po tomto gólu se hráči zličínského béčka uklidnili a utkání se v klidu dohrávalo. Navíc v samém závěru Zbožínek zatočil přímý volný kop pěkně k tyči a dal tak výsledku definitivní podobu – 1:4. Při tomto gólu všem na hřišti zatrnulo, neboť domácí golman hlavou narazil do tyče své svatyně a chvíli to s ním nevypadalo dobře. Nakonec ale utkání dochytal.

Během zápasu tedy skórovali pouze hráči Zličína, a to hned pětkrát, přesto bylo utkání během většiny druhé půle otevřené. Tři body se však zaslouženě, zejména za výkon v první půli, stěhují na Zličín.