Béčko vyšlo již dvě kola po sobě bodově naprázdno

Dvě porážky poslaly béčko do nižších pater tabulky 1.B třídy

FC Zličín „B“ – SK Sparta Košíře 0:2 (0:2)

S touhou potvrdit výhry ze zápasů proti Modřanům a Střešovicím přivítalo zličínské béčko na domácím pažitu hráče košířské Sparty.

Od prvních minut se hrálo hlavně na polovině hostů, kteří toho dopředu dlouhou dobu mnoho nevymysleli. Avšak zličínští nedokázali své šance proměnit a tak přišel trest, z první vážnější akce – rozehrané standardky, hosté po necelé půlhodině hry skórovali. Domácí obránce Šindelář míč hlavou sklepnul přímo před útočníka Košíří a ten s trochou štěstí procedil míč mezi nohama brankáře Pospíšila – 0:1. Od té doby tlak domácích opadl a k vidění bylo spíše bojovné utkání bez šancí ke vstřelení branky. Dvě minuty před koncem první půle nezvládl rozehrávku od branky domácí kapitán Míra Strachota, hostující útočník si míč kousek za vápnem elegantně zpracoval a ještě elegantněji tvrdou střelou k tyči zavěsil – 0:2.

Ač se v domácí kabině konala během poločasové přestávky pořádná bouřka, druhý poločas zanechal v divácích dojem, jakoby se hrál jen z povinnosti. Opět se hrálo hlavně ve středu pole, častěji měli míč na svých kopačkách zřejmě zličínští, avšak jedinou pořádnou šanci druhé půle si vytvořily Košíře – po pěkné akce trefil jejich hráč spojnici břevna a tyče.

Košířím pochopitelně takový vývoj zápasu vyhovoval a s přehledem tak zvládly utkání dovést do vítězného konce. Zápas tedy skončil výhrou hostů v poměru 2:0.

SK Nusle – FC Zličín „B“ 3:2 (1:2)

Během sobotního dopoledne se upíraly zraky všech nuselských fotbalových fajnšmekrů na utkání místního SK s béčkem Zličína. A bylo se vskutku na co koukat…

Od prvních minut bylo patrné, že se potkala mužstva, která se snaží praktikovat podobný styl hry – kombinační hru po zemi spojenou s agresivním napadáním rozehrávky soupeře. K vidění tak bylo vidět na poměry 1. B určitě nadprůměrné utkání hrané ve vysokém tempu. Mírně navrch měli v první půli přeci jen domácí, avšak šance se rodily zhruba rovnoměrně na obou stranách. Po pěkné kombinaci nastřelili domácí břevno, aby pak za pár minut dokázali skórovat hosté… …tedy hosté – přesněji řečeno skórovali domácí, avšak do vlastní sítě – to když centr do nuselského vápna chladnokrevně za záda vlastního golmana umístil jeden z obránců – 0:1. Gól byl nakonec připsán Pavlu Zbožínkovi, který měl k míči asi tak blízko asi jako Slavia k vítězství na Arsenalu (pozn. 7:0 pro Arsenal). Po první brance se obraz utkání nezměnil a domácí po chvíli srovnali – rychlý Hancko se protáhl kolem Krupičky a střelou po zemi k tyči nedal Pospíšilovi v brance Zličína nejmenší šanci – 1:1. Poté ještě domácí několikrát zahrozili ze standardek, kdy na míč útočící hráči jen těsně nedosáhli. A tak opět udeřilo na druhé straně – Franc svůj drzý průnik přes několik hráčů z pozice obránce zakončil střelou bodlem, kterou domácí zadák nešťastně přizvedl a balón obloukem zaplachtil do sítě – 1:2.

A v táboře Zličína mohlo být přitom ještě veseleji – leč Trnka nedokázal zpracovat Skoumalovu přihrávku, po které by šel zcela sám na domácí branku a penaltový zákrok na Šindeláře po jedné ze standardek viděl zřejmě každý kromě (i na poměry 1. B třídy mimořádně nepřesného) rozhodčího Valka. Za zmínku snad ještě stojí zákrok jednoho z domácích, který střelci druhého gólu hostů Francovi málem udělal z fotbalového dresu košili; hlavního arbitra však tato situace, i přes zvuk trhající se látky a ca. dvaceticentime­trovou trhlinu na dresu, nechala klidným. Hosté z této „akce“ málem inkasovali. Nicméně se skóre neměnilo, a tak přibyly vrásky na čele snad jen zličínským švadlenám. Do kabin tak odcházel Zličín s vedením 2:1.

Po změně stran začali zličínští, ve snaze vyrovnat se Nuslím ve středu hřiště, hrát na pět záložníků a jen jednoho útočníka. Avšak moc se jim to nevedlo. K vidění tak byla převaha Nuslí, které se ovšem do pořádného zakončení dlouhou dobu nedokázaly dostat. Snad jen ze standardních situací, které, jak už bylo zmíněno, rozehrávaly velmi dobře, hrozily po celý zápas. A nakonec z jedné přeci jen nuselští hráči udeřili – po závaru před brankou se míč odrazil od břevna k jednomu z domácích borců, který jej hlavou doklepl do sítě – 2:2 a začínalo se odznova.

Dojem z pohledného utkání bohužel kazily narůstající rozpory mužstva Zličína s hlavním rozhodčím. Stará fotbalová pravda říká, že hráči by si měli všímat především vlastního výkonu a nekomentovat výroky rozhodčího. I rozhodčí je jen člověk a může se mýlit. To platí tím spíše, vezme-li se v úvahu, že 1. B třída je sedmou nejvyšší soutěží v republice, kterou tedy zřejmě rozhodují rozhodčí sedmé výkonnostní kategorie. Otázkou zůstává, zda lze zůstat chladným při rozhodování člověka, který poškozuje jeden z týmů zaměrně a ani mu nečiní problém toto otevřeně („na plnou hubu“) přiznat, což rozhodčí Mikuláš Valko učinil před začátkem druhé půle. O vlivu takového chování na regulérnost soutěže nechť si udělá každý obrázek sám. Škoda jen, že se takové utkání nenahrává, případně na něm není alespoň přítomen delegát, takhle bohužel zůstane nanejvýš dojem „verbálního pláče“ ze zličínského tábora v tomto článku.

Ale zpět k zápasu… Po vyrovnávacím gólu pokračoval nápor Nuslí, hosté se dostali jen do několika náznaků rychlých protiútoků, se kterými se domácí obrana vypořádala. Zápas pak trochu paradoxně rozhodl rychlý útok domácích – to když zličínský obránce Franc rozehrával standardku kousek za půlkou hřiště, jeho slaboučký centr však zachytili domácí, poslali míč dlouhým pasem dopředu na Hancka a ten prakticky do stejného místa jako v první půli (tj. po zemi ke vzdálenější tyči) s přehledem skóroval – 3:2.

Po třetí brance domácích se i hosté konečně probrali, začali se více tlačit do útoku a o body se tak bojovalo do samého konce utkání. V závěru ještě několikrát plály emoce, když arbitr, věren svému poločasovému slibu, že bude pískat stylem, pro který se mezi fotbalovou veřejností ustálilo spojení „pískat nakloněnou rovinu“, nechal bez povšimnutí několik zákroků, aby pak za protesty vyloučil ze hřiště France a ze střídačky snad každého člena realizačního týmu hostů. Další mistrovský zápas bude tedy patrně koučován od „klandru“. Asi dvě minuty před koncem se dostal do 100% šance střídající Milan Strejček, který bohužel ani nadvakrát nedokázal míč do sítě Nuslí protlačit. Domácí tak zvítězili 3:2.