Turnaj v Německu

V neděli jsme vyrazili na turnaj do Německa, konkrétně do Weixdorfu. Čekal nás pěkný areál, pro nás trochu netradiční počet hráčů (5+1) a spousta zápasů, proti kvalitním soupeřům.

V neděli jsme vyrazili na turnaj do Německa, konkrétně do Weixdorfu. Čekal nás pěkný areál, pro nás trochu netradiční počet hráčů (5+1) a spousta zápasů, proti kvalitním soupeřům.

První zápas jsme narazili na TSV Rotation Dresden, se soupeřem jsme odehráli vyrovnané utkání. Dařilo se nám ho zavřít na jeho obranné polovině, ale bohužel v zakončení a důrazu v předbrankovém prostoru jsme působili bázlivě. Soupeř nás „větral“ jen při brejkových situacích a jednu využil – prohra 1:0.

Druhý zápas jsme hráli proti domácímu SG Weixdorf, konkrétně proti jeho třetímu celku. Soupeř byl evidentně mladší a slabší, takže bylo otázkou, kdy vstřelíme branku. Soupeř se docela držel, ale Áda Křovák se po pěkné individuální akci dokázal prosadit. Další branku přidal Maty Douda a Filip Mencl. Pak chlapci, ale polevili ze své snahy a najednou soupeř vstřelil díky našemu laxnímu přístupu k bránění 2 branky. V závěru vstřelil uklidňující gól Evžen Spirin – výhra 4:2.

Třetí zápas nás čekal první domácí celek a to bylo jiné „kafe“. Soupeř hrál důrazně, nevypustil jediný souboj a sázel branky. Při tom nebyl technicky lepší, jen zarputilejší, prostě více chtěl vyhrát. Tady bylo vidět, že se neumíme před těžkou překážkou hecnout a vydat ze sebe to nejlepší (to znamená vylézt z té své ulity pohodlnosti a bojovat, dostat se ze své komfortní zóny). Prohra 0:6.

Čtvrtý zápas nás čekal SV Liegau Augustusbad. Soupeř byl střelecky efektivní, ale nepřehrával nás. Spíše využíval naší pohodlnosti a bohorovnosti při bránění. Prohra 0:3

Pátý zápas nás čekal český Slavoj Vyšehrad, herně to bylo vyrovnané, ale soupeř byl výrazně lepší v zakončení. Prohra 0:4.

Šestý zápas nás čekal pozdější vítěz celého turnaje Lusaner SC. Soupeř hrál hodně fyzicky, ale kluci se vybičovali k nejlepšímu výkonu v turnaji. Adam Hrkel v brance pochytal spoustu šancí a kluci obětavě hráli. Soupeř se dostal do dvougólového vedení, ale nám se díky trestnému kopu Evžena Spirina podařilo snížit a soupeře, jsme na konci svírali ve snaze o vyrovnání. Bohužel jsme žádný míč do branky nedostali, přestože jsme šance proti nervóznímu a zmatkujícímu soupeři v závěru měli. Prohra 1:2.

Sedmý duel jsme v play off narazili na druhý domácí tým. Kluci povzbuzeni výkonem z posledního zápasu se snažili hrát a dostali jsme se do vedení po brance Matyáše Doudy. Soupeř pak dokázal vyrovnat a oba celky měli šance na to zvrátit osud utkání na svou stranu. Skončilo to remízou a šlo se na penalty. My jsme vyměnili brankaře na penalty (Áda Hrkel chytal výborně, ale díky jeho menší postavě jsem se bál, aby soupeř nestřílel jen pod břevno, kam Adam ještě nedoskočí, takže šel chytat Filip Mencl). Na penalty jsem určil 3 střelce – Evžen Spirin, Maty Douda a Áda Křovák. Evžen sice v první sérii neuspěl, ale kluci to tam pak sázeli jak „pekař housky do pece“. Filip Mencl v brance na skoro každou penaltu sáhl, ale chytil až ve třetí sérii a pak v sedmé a to znamenalo, že půjdeme do souboje o celkové 9. místo. Výhra 1:1 (7:6 na PK)

Poslední zápas nás postavil před SV Liegau Augustusbad a bohužel jsme najeli do „starých kolejí“ naší nedůslednosti při bránění. Kluci za sebou nechávali hráče, i když jsem je upozorňoval. Prostě to bylo špatné a bylo zbytečné se rozčilovat. Prohra 4:0. Konečné 10. místo.

Při vyhlašování výsledků jsme se dočkali ocenění pro nejlepšího brankaře – Adama Hrkela. (Sám jsem přemýšlel proč právě Adam. Chytal dobře, nějakou chybu taky udělal, ale to je normální. Ale žádný brankař nějak nevyčníval z řady. Snad jenom náš Adam, a právě proto byl asi i oceněn, hrál v podstatě falešného libera, sbíral odražené míče a dařila se mu i rozehrávka těchto míčů a dovolil si i kličku. Němci tohle dokáží ocenit – že brankař se nebojí hrát nohama, zapojuje se do rozehrávky a je tak zároveň dalším hráčem v poli. A Adam k tomu přidal i několik soubojů, kde řekněme mohl přijít i sám k úhoně, nebál se a chodil tam hodně tvrdě – škoda, že takhle nebojácných typů hráčů nemáme více.)

Pochválit musím i pár hráčů z našeho týmu , výborně zahrál Maty Douda, který se dokázal vyrovnat v nasazení soupeřům a technicky také vynikal. Na to, že je ročník 2010 a tedy oproti většině protihráčů o rok mladší se jim dokázal téměř fyzicky rovnat (a to je Maty ještě menšího vzrůstu). Dobře zahrál i Filip Mencl a Adam Křovák, oba se nebáli hrát, dovolili si kličku, dostali se do zakončení. Adam Hrkela v brance jsem už chválil. Zbytek podal průměrný (tedy očekávaný) a podprůměrný výkon (každému jsem to řekl už po turnaji, takže ví jestli jsem byl nebo nebyl spokojený).

Celkově jsme mohli dopadnout dle mého o jeden nebo 2 místa lépe. Lépe jen při shodě okolností a plné účasti. Technicky jsme na tom podobně jako německé týmy, máme však mezery v koordinaci – musíme přidat v tréninku i v individuální přípravě (a sezení u mobilu, tabletu, televize, počítače není ta cesta). Velký rozdíl je v tom, že nemáme hlavu nastavenou na to, že chceme něco dokázat, poprat se s nepřízní. Neumíme vystoupit ze své komfortní zóny. Stačí nám průměr. A to je špatně! Jsme jak „divní“ horolezci. Nám se stačí dostat do základního tábora, tím jsme si své splnili a všechno další je dřina, kterou tak nějak nechceme podstupovat. Musíme se naučit nastavit hlavu na to, že když jedeme na turnaj do zahraničí, tak chceme uspět a podřídíme tomu všechno (trénink, snahu v zápase, koncentraci na zápas). Jinak vrcholu nedosáhneme. Právě proto mám tyhle srovnání s německými týmy tak rád. Nutí nás totiž překonávat své limity a posouvat je. Při vší úctě k českým celkům se kterými hrajeme – takovýhle tlak na úspěch (díky vnitřní motivaci hráčů) v zápase nás za sezonu potká tak 5x). Ale na těchto turnajích pojímají naši němečtí soupeři každý zápas jako finále mistrovství světa a tak bychom ho měli pojímat také. (Jasně, jde jen o fotbal. Ale naučit se bojovat s překážkami, a překonávat je, se hodí i do života.)

Sestava: Hrkel – Lukeš, Mencl, Wolfschütz, Křovák J., Křovák A., Spirin, Löffler, Douda.

Pořadí:

 1. Lusaner SC
 2. SG Dresden Striesen
 3. Dresden-Löbtau
 4. TSV Rotation Dresden
 5. SG Weixdorf I
 6. BSV Eintracht Mahlsdorf
 7. SV Eintracht Leipzig-Süd
 8. FK Slavoj Vyšehrad
 9. SV Liegau Augustusbad
 10. FC Zličín
 11. SG Weixdorf II
 12. SK Roztoky
 13. SV Königsbrück-Laussnitz
 14. SG Weixdorf III

Turnaj byl opět mediálně opět skvěle pokryt, takže fotky, videa ze zápasů (včetně nervy drásajícho rozstřelu), kompletní výsledky naleznete na: Turnaj Weixdorf